Aktuality

Oznamujeme čitateľom, že knižnica bude 8. 11. 2018 (štvrtok) zatvorená. Ďakujeme za pochopenie. 

 

 

                   Mestská knižnica Kristíny Royovej Stará Turá

Vás srdečne pozýva na stretnutie so spisovateľkou, našou rodáčkou

                                    Martinou Monošovou 

       15. novembra 2018 o 17.00 hod. v kaviarni DK Javorina.

     Tešiť sa môžete na zaujímavé rozprávanie autorky mnohých úspešných románov zo súčastnosti i historického románu Ples u vojvodkyne, ktorý je prvou časťou trilógie.

 

              

                      

 

 

                    

 Fond na podporu umenia

ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ
Mestská knižnica Kristíny Royovej Stará Turá získava na nákup nových kníh financie najmä od mesta. Pravidelne sa zapájame i do projektov na získanie finančných prostriedkov z grantových programov. Začiatkom roka sme boli úspešní pri vypracovaní projektu ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Financie v hodnote 1 300 eur sme získali z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu a 7,7% (100 eur) z celkovej sumy sme povinne spolufinancovali z vlastných zdrojov. Snažíme sa uchovať kultúrne dedičstvo, ale i poskytnúť bohatý kultúrny život súčasnej i budúcej generácii. Malí čitatelia si v oddelení detskej literatúry môžu vybrať zaujímavé leporelá, predškoláci a prváčikovia knihy s veľkými písmenami. Väčšie detiobľubujú príbehy o zvieratkách, povesti, fantasy literatúru, dievčenské romány. Knižný fond doplníme i kvalitnou náučnou literatúrou zo všetkých oblastí dejín, umenia, medicíny, jazykovedy. Nákupom novej beletrie a detektívok iste potešíme dospelých čitateľov.

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.

 

NA  NÁVŠTEVE  V  DOME  OPATROVATEĽSKEJ  SLUŽBY  STARÁ  TURÁ  12. 10. 2018

 
Keď vonku všetko dýcha jeseňou, listy už zlatnú, milé vrásky skrášlia tvár – v tom čase my všetko najlepšie želáme Vám k sviatku.

 

                                        

 

                       

 

 

 

 

Milé deti. Pozývame Vás do Mestskej knižnice Kristíny Royovej. V rámci podujatia Čítame si s láskou pre radosť sme pre Vás v mesiaci SEPTEMBER pripravili krásne zaujímavé knihy. Skrýva sa v nich veľa poučenia, ale i zábavy. Prečítame si, budeme sa rozprávať a máme pre Vás i malé prekvapenie.

 

 

 

Ďakujeme detičkám, maminám, ocom i babičkám, s ktorými sme dnes 14. 8. 2018 strávili milé chvíľky pri repríze rozprávočky O perníkovej chalúpke a miniburze detskej literatúry.

 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí nás dnes potešili a podporili svojou prítomnosťou. Tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutie s Vami a s rozprávkou. Janko, Marienka a ježibabka (tety z knižnice).

 

 

 

 

    Mestská knižnica Kristíny Royovej srdečne pozýva deti a ich rodičov na improvizáciu rozprávky

                                                      O PERNÍKOVEJ CHALÚPKE

             V UTOROK 10. júla 2018 o 10.00 hod. na Námestí slobody Stará Turá. 

 

 

 

Knižnica bude otvorená v mesiaci JÚN - JÚL - AUGUST

Pondelok: 12.00 - 18.00

Utorok: zatvorené pre verejnosť

Streda: 12.00 - 18.00

Štvrtok: zatvorené pre verejnosť

Piatok: 12.00 - 18.00

13. 6. 2018 sme strávili príjemné chvíľky v spoločnosti milých ľudí a dobrej literatúry. Stretli sme sa s autorkou novej knihy Viktóriou Drgoncovou i vydavateľkou Denisou Kancírovou pri  prezentácii novej knihy Mračná Urdisu.

                                                         

 

Prezentácia knihy VIKTÓRIE DRGONCOVEJ MRAČNÁ URDISU spojená s autorskou besedou.

Srdečne Vás pozývame v STREDU 13. 6. 2018 o 12.00 hodine do priestorov knižnice K. Royovej Stará Turá, kde sa uskutoční oficiálne uvedenie novej knihy mladej autorky - rodáčky z Lubine Viktórie Drgoncovej Mračná Urdisu.

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.

 

 

 

 

 

 

 

LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY - 24. mája  od 16.00 do 18.00 hod.

Čítame si s láskou pre radosť (stretnutie s dobrými knihami, ale i tvorba pre najmenších)
Milé deti. Máme tu máj - najkrajší mesiac v roku. Slniečko nás už viac láka von do prírody. Budeme radi, keď nás navštívite a pozriete si nové knihy, čo sme zakúpili. Porozprávame sa, prečítame si a možno i niečo pekné vytvoríme. Tešíme sa na Vás.

 

Knižnica bude v piatok 18. 5. 2018 otvorená v čase od 12.00 hod do 16.45 hod. Po tomto čase sa zúčastníme prezentácie knihy Evy Tomisovej: Nárečie Starej Turej. Srdečne Vás pozývame.

 

 

 

NÁREČIE STAREJ TUREJ - krst knihy

Dňa 18. mája 2018 (piatok) o 17.00 hod. sa uskutoční v Stredisku cezhraničnej spolupráce Domu kultúry Javorina stretnutie s autorkou a prezentácia knihy spisovateľky Evy Tomisovej - Nárečie Starej Turej.

 

 FOND NA PODPORU UMENIA

V roku 2017 Mestská knižnica Kristíny Royovej získala  dotáciu z Fondu na podporu umenia. Fond na podporu umenia je verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Celkovo FPU podporuje dvanásť rôznych oblastí umenia a kultúry, z ktorých jednu samostatnú oblasť tvoria knižnice. Vypracovali sme projekt s názvom Doplnenie kvalitného knižničného fondu. Získali sme finančné prostriedky  z Fondu na podporu umenia. Zakúpili sme beletriu i náučnú literatúru pre deti i dospelých z oblasti umenia, dejín, zdravotníctva, ochrany prírody. Vďaka Fondu na podporu umenia pribudlo do knižného fondu 192 nových publikácií, ktoré sú umiestnené v oddelení pre dospelých, detskom oddelení  i oddelení náučnej literatúry. Sú určené deťom, študentom i dospelým. Veríme, že Vás uvedené publikácie potešia.  

 

 

Dobrý deň,

dovoľte mi poďakovať za akciu, ktorú ste pre nás, naše deti pripravili. Krásne motívy, príbeh, kreatívne aktivity aj pohostenie.

Veľká vďaka, deti prišli unavené, no plné zážitkov, napriek tomu našli dosť energie na poobedňajšie školské skupinové aktivity v krajine rozprávok.

Cením si Vašu prácu a do budúcna prajem veľa nových nápadov ako oživiť príbehy z kníh v poličkách J

 

Zostávam s pozdravom a s vysloveným prianím dobrej spolupráce i v budúcom období

 

Mgr. Erika Vrzalová

ZŠ s MŠ S. Štúra

916 12 Lubina č.1

 

 

 

 

KNIŽNICA  BUDE  DNES 12. 4. 2018 OTVORENÁ  OD 14.00 do 18.00 hod.

 

NOC S ANDERSENOM   28. 3. – 29. 3. 2018

Krásne zážitky máme po noci s Andersenom, ktorý sa konal v knižnici K. Royovej i hoteli LIPA Stará Turá. Na úvod sme si čítali z knihy Andersenka , deti hádali čo boli a na čo slúžili staré predmety. V knihomoľni sa ukrývali poprehadzované názvy diel, pripravili sme si i všeobecný prehľad svetových osobností. Aby sme sa nenudili, vedomosti striedala zábava hľadaním pokladu. Nasledoval kvíz o Starej Turej i stvárnenie vecí pantomímou. Deti sa nám odvďačili milými divadelnými scénkami i ich obľúbenou literatúrou. Ďakujeme  pani učiteľkám Haverovej a Medňanskej i deťom zo ZŠ za krásne strávené chvíľky.

 

 

 

 

V piatok 23. 3. 2018 bude Mestská knižnica Kristíny Royovej zatvorená. Nájdete nás na BURZE KNÍH A ČASOPSOV (na 1. poschodí Domu kultúry Javorina Stará Turá), ktorú tradične poriadame počas akcie Vítania jari. Srdečne Vás pozývame.

 

MAREC MESIAC KNIHY

V tomto mesiaci viac ako po iné v roku k nám chodia malí čitatelia z materských a základných škôl. Tešia nás ich návštevy, záujem o knihy, pozorné počúvanie. Radosť máme z nových básní a piesní, ktorými nás prekvapia.

FELDEKIÁDA  28. 2. 2018

Dnes sme mali milú návštevu detí z 3. E triedy ZŠ pani učiteľky Mgr. Zuzany Stupavskej. Po prečítaní kníh od Ľubomíra Feldeka, ktoré mali doma i zapožiané z knižnice, si deti vytvorili vlastné dielka. Na výkrese podľa prečítaného textu zobrazili vlastný návrh obálky, obsah i ilustrácie. Úžasný pohľad detí na knihy. Ďakujeme.

 

 

 

 

PREZENTÁCIA  KNÍH  S  TEMATIKOU  KRÁSY   A  OCHRANY  PRÍRODY  SPOJENÁ  S  ROZPRÁVANÍM

Dnes sme mali vzácnu návštevu z Lesoturu a základnej školy. Predstavili sme si knihy, ktoré sme zakúpil i vďaka Fondu na podporu umenia. P. Ing. Jozef Kršák zaujímavou hravou formou nadviazal na učivo. Rozprával o histórii lesníctva, práci lesníkov, starostlivosti o les, výrube stromov, výsadbe, liečivej sile lesa. Dozvedeli sme sa veľa, veľa zaujímavého - napr. i to, že najstarší strom na Slovensku je dub rastúci na východ. Slovensku a má 850 rokov. 

 

Literárne a výtvarné štvrtky   -  8. 2. 2018 od 15.00 do 18.00 hod.

ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ
Milé deti, vo ŠTVRTOK 8. 2. 2018 od 15.00 do 18.00 hod si predstavíme
nové knihy. Niečo pekné Vám prečítame a aj si vyrobíme malý darček.
Tešíme sa na Vás.

 

 

 

 

Dnes 1. 2. 2018 sme navštívili naše tety čitateľky v Dome opatrovateľskej služby Stará Turá. Priniesli sme nové knihy i časopisy. Bolo nám spolu príjemne ako so starými známymi.  

 

31. 1. 1018 nás navštívili študenti zo Srbska (Slováci), ktorí v našom meste študujú.

 

 FOND NA PODPORU UMENIA

V roku 2017 Mestská knižnica Kristíny Royovej získala  dotáciu z Fondu na podporu umenia. Fond na podporu umenia je verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Celkovo FPU podporuje dvanásť rôznych oblastí umenia a kultúry, z ktorých jednu samostatnú oblasť tvoria knižnice. Vypracovali sme projekt s názvom Doplnenie kvalitného knižničného fondu. Získali sme finančné prostriedky  z Fondu na podporu umenia. Zakúpili sme beletriu i náučnú literatúru pre deti i dospelých z oblasti umenia, dejín, zdravotníctva, ochrany prírody . Vďaka Fondu na podporu umenia pribudlo do knižného fondu 192 nových publikácií, ktoré sú umiestnené v oddelení pre dospelých, detskom oddelení  i oddelení náučnej literatúry. Sú určené deťom, študentom i dospelým. Veríme, že Vás uvedené publikácie potešia. 

 

                                   LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY     7. 12. 2017


Pani Zima k nám prišla v plnej sile a kráse. Už nás to viac ťahá k dobrým knihám. Pozývame malých čitateľov a ich rodičov do knižnice K. Royovej. Budeme si čítať, rozprávať sa o Vianociach a medzitým si môžeme vytvárať originálne vianočné ozdôbky. Tešíme sa na Vás vo ŠTVRTOK 7. 12. 2017 od 14.00 do 18.00 hod.

 

                 MIKULÁŠSKA  NÁVŠTEVA  V  DOME  OPATROVATEĽSKEJ  SLUŽBY    

Včera (5. 12. 2017)  sme boli na mikulášskej návšteve v dome opatrovateľskej služby. Tetám a ujom sme priniesli knihy od ich obľúbených autoriek Vasilkovej, Cooka, ale i básne. Pospomínali sme si trošičku a vypočuli krásne piesne. Ďakujeme.

 

                                              ZIMNÝ  SLNOVRAT, VIANOCE  -  výstava kníh

O Advente, Vianociach  i najobľúbenejších vianočných  piesňach je výstavka, ktorú sme pre Vás pripravili v Mestskej knižnici K. Royovej.  Ako to bolo pred Vianocami kedysi, magickej sile najkrajších sviatkov,  ale i tradičných koláčikoch si môžete  prísť prečítať a požičať. Čaká na  Vás Vianočná koleda  od Charlesa Dickensa, knihy plné  pútavého  rozprávania od Kataríny Nádaskej o ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch a mnohé  ďalšie.

 

 

 

NA NÁVŠTEVE V MATERSKEJ ŠKOLE


Pekné chvíľky sme strávili včera (21. 11. 2017) v spoločnosti najmenších detí v MŠ na Starej Turej. Zahrali sme známu rozprávku o Červenej čiapočke. Deťom sme predstavili staršie i novšie knihy s tematikou zimy a starostlivosti o zdravie. Nachystali sme si hádanky, na všetky vedeli krásne odpovedať. Padali prvé snehové vločky a my sme si rozprávali o zimných zvykoch v minulosti a dnes. Od detí a ich pani učiteliek sme sa dozvedeli nové básničky, ktoré zasa my ešte nepoznáme. Ďakujeme za milú spoločnosť, bolo nám spolu dobre.

 

 

ČLENSKÉ ZDARMA

Milí čitatelia. Počas jesenných prázdnin a až do konca kalendárneho roka máme ZDARMA ČLENSKÉ. Okrem nových kvalitných kníh máme v ponuke i denníky SME, Nový čas, týždenníky Plus 7 dní, Slovenka,  Život, mesačníky MIAU, Evita, Záhradkár, Historická revue, Krásy Slovenska, Psychológia, Nový čas bývanie... Príďte si spríjemniť voľné chvíľky v príjemnom prostredí knižnice či požičať domov niektoré z kníh a časopisov. 

 

Na návšteve v Dome opatrovateľskej služby v utorok  3. 10. 2017.  Tradične sme vymenili časopisy a knihy od ich obľúbených autorov. Tešili sme sa i na to, že dáme tetám a ujom malý darček  k ich sviatku. Ochutnali sme i výborné zázvorníky, ktoré upiekli. 

 

LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY

Je tu jeseň so všetkými svojimi krásami. Slniečko je už vzácnejšie. Kratšie dni, sychravé počasie nás láka spríjemniť si chvíľky pri dobrej knihe.Pozývame Vás do knižnice vo ŠTVRTOK 5. 10. 2017 od 16.00 hod. do 18.00 hod. Môžme si čítať dobré knihy a tvoriť z gaštankov. Tešíme sa na Vás.

  

FOND  NA  PODPORU  UMENIA

Po úspešnom vypracovaní a schválení projektu Doplnenie kvalitného knižničného fondu, sa nám podarilo získať finančné prostriedky na nákup kníh z Fondu na podporu umenia. Pri nákupe novej beletrie a náučnej literatúry pre deti i dospelých prihliadame na ponuky vydavateľstiev, ale vychádzame najmä z konkrétnych požiadaviek našich čitateľov. S radosťou sme prijali finančnú pomoc z Fondu na podporu umenia, prostredníctvom ktorej poskytneme návštevníkom nové zaujímavé knihy, o ktoré majú záujem.   

                               

OZNAM

Od septembra máme otvorené už každý štvrtok od 12.00 do 18.00 hod.

 

V utorok 15. 8. 2017 o 10.15 hod. sme na Námestí slobody Stará Turá odohrali improvizované divadelné predstavenie bájky pre malých i veľkých  O MYŚI POĹNEJ A MYŚI DOMÁCEJ. Pozvané boli i deti z materskej školy. Veľmi nás teší ich záujem i ostatných detí a rodičov, ktorí sa tejto akcie zúčastnili.  

14. 7. 2017 sme navštívili  dom opatrovateľskej služby. Priniesli sme tetám a ujom nové knihy a časopisy. Spoločne sme si užívali chvíľky letnej pohodu v krásnej záhradke pri muškátoch.

                                                     IMPROVIZÁCIA BÁJKY PRE DETI

Mestská knižnica Kristíny Royovej pozýva deti a ich rodičov na improvizované divadelné predstavenie bájky O MYŠI POĽNEJ A MYŠI DOMÁCEJ 

V UTOROK 11. 7. 2017 o 10.00 hod na Námesti slobody Stará Turá

 

                                                        Súťaž  ČÍTANIE  NÁS  BAVÍ

Skončil sa školský rok. Písanky, perá, prezuvky si na dva mesiace odpočinú. Prišli vytúžené prázdniny. Deti si oddýchnu  po usilovnej práci. I my sa tešíme  s našimi malými čitateľmi. Tým, ktorí sa zapojili do súťaže Čítanie nás baví, rozdávame  malé darčeky. Všetkým  deťom a ich rodičom želáme krásne prázdniny plné zážitkov a slniečka.   

PÁN ANDERSEN A MY

Milí čitatelia, chceme Vás pozvať do našej spoločnosti. Neleží táto spoločnosť v ďalekej krajine, ale tu, v našej knižnici v Starej Turej.

Pár dní naspäť, 12. apríla, sme privítali množstvo detí, ktoré tu boli za odmenu. „Noc s Andersenom“, alebo noc zábavy, vymýšľania, tvorivosti. Všetko to začalo u nás v knižnici - o 17.00 hod prišli deti, pani učiteľky a mladá autorka z Lubine Viktória Drgoncová. Mladá slečna, ktorá si  vo svojich 18 rokoch splnila svoj sen, napísala a vydala sci-fi román. Bolo príjemné počúvať túto maturantku, čo všetko musela urobiť preto, aby svoj sen uskutočnila. Teraz si chce splniť ďalší - vydať pokračovanie Nepriateľov Urdisu, lebo tak nazvala svoju prvotinu. Nech Ti to píše Viktória! Veľmi malý rozdiel veku bol blízky obidvom stranám počas diskusie, preto plynula spontánne.

Neviazanosť pokračovala aj pri skladaní puzzle Čachtického hradu a Stonehenge, ktoré spája nepoznané tajomstvo. Dopĺňanie tajničky, hľadanie synoným, vedomostný kvíz, v závere poklad a dobrá večera. Chceme sa poďakovať pizzerii Andiamo za ochotu nám pizzu pripraviť. Bolo to výborné! Takže po dobrom jedle nasledovala dobrá zábava. V tejto fáze sme sa presunuli do hotela Lipa. Ako aj po minulé roky nás s ochotou prijali do svojich krásnych priestorov, kde sme strávili zvyšok noci. Ústretovosť slečny Haverovej si ceníme. Ďakujeme! Veľké priestory poskytovali aj veľké možnosti. Tu preberajú iniciatívu pani učiteľky Haverová a Medňanská. Deti čítajú a zároveň improvizujú text od p. učiteľky Medňanskej, z vylosovaných slov hrajú nápadité scénky. V závere predstavujú jednotlivo deti svoje knihy, ktoré čítajú. Pre nás, tety z knižnice, to bol pozoruhodný zážitok. Vidieť knihy z druhej strany, zažiť, ako ich vnímajú deti. Bolo to naozaj veľmi inšpiratívne, lebo ich vyjadrovanie, ponímanie bolo naozaj brilantné.

Po tomto krásnom zážitku sme sa snažili na chvíľku sa uložiť k oddychu. Nie všetkým sa to celkom darilo, ale v tom je „čaro noci“. Tak dobrú noc a dobré ráno. Dáždik nás vítal svojou hudbou a diplomami zase pani učiteľka Medňanská. Nielen deti, ale aj my z knižnice sa môžeme pýšiť absolventským diplomom „Noci s Andersenom“. Nič z to, čo sme Vám tu predostreli, by sa nemohlo uskutočniť bez ochoty a spoluúčasti ľudí, ktorí to urobili nezištne a s láskou. Prajeme Vám všetkým veľa radosti, zdravia a ešte viac a viac tých čarovných dní a nocí.      

 

 KRÁSNY MÁJOVÝ DEŇ V ŠKOLE


Vo štvrtok 4. 5. 2017 nás pozvala p. učiteľka Biesiková na prezentáciu tvorby do celoštátnej súťaže o Osmijankovi, ktorú si pripravila so svojimi žiakmi - deťmi z 3.A triedy.

Ráno sme otvorili dvere na modrom pavilóne a vstúpili dovnútra. Upútali nás originálne práce detí, ktoré zdobili chodbu. Končila prestávka a všade na okolí sme cítili pokoj. V triede sme sa stretli s druhákmi, ich pani učiteľkou a p. zástupkyňou, ktorí boli tiež pozvaní. Veru mali sme sa na čo pozerať i počúvať. Knihy od autorov Kristy Bendovej, Petra Glocku, Dušana Dušeka, Jiřího Dvořáka boli predlohou tvorby tretiakov. Písali listy, vlastné poviedky, krásne spievali, kreslili postavičky z kníh, šikovné rúčky vytvorili z prírodných materiálov hotové zázraky. Na deti sa z kníh preniesla múdrosť, fantázia i nápaditosť. Veľkú zásluhu na tom má práve ich pani učiteľka Vierka Biesiková, s ktorou si čítali.

V triede vládla láskavá, priateľská atmosféra. V podvedomí nám určite zostanú spomienky na príjemné chvíle, múdru a obetavú pani učiteľku a jej usilovné deti.

  

ČO MÁME V KNIŽNICI NOVÉ (okrem kníh) 

Je máj, najkrajší mesiac roka. Po príjemne strávenom dni, keď všetko kvitne, radi siahneme po dobrej knihe. V týchto jarných dňoch častejšie ako inokedy smerujú návštevy malých občiankov mesta do knižnice. Tým najmenším detičkám vo farebných vestičkách pani učiteľka ukáže leporelá, porozpráva o knižkách, poprechádzajú sa a tichučko vyjdú von. Predškolákom a najmenším školákom rozprávame o ceste kníh do knižnice, starostlivosti o ne a spisovateľoch. Úsmev na tvárach sa zjavil u najmenších. ktorým sme zahrali zábavne poňaté divadielko o Červenej čiapočke, starší si zase radi vypočujú pútavé čítanie z kníh. Nielen my sme rozprávali, ale i deti nám kládli zvedavé otázky, spievali, recitovali básne, ktoré sa naučili v škole, niektoré z nich postúpili do vyšších súťaží. Dostali sme i krásnu knihu, ktorú deti vlastnoručne vyrobili. Uskutočnilo sa 21 besied pre deti zo Starej Turej, Lubine i Vaďoviec. Teší nás, keď sa k nám deti vrátia aj s rodičmi. I touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani učiteľkám za ich návštevy.

Počas podujatia Vítanie jari sme pripravili už 5. ročník burzy kníh a časopisov. Obyvatelia mesta i blízkeho okolia mali možnosť knihy a časopisy odovzdať priamo v  knižnici, aby sme ich následne ponúkli na predaj, alebo si ich mohli sami predávať. Celkovo sme predávali knihy 12 osobám. Je neustály záujem o predaj i nákup kníh. Edícia Stopy vyvolala príjemné spomienky na detstvo strávené pri dobrodružnej literatúre. Milovníci kníh si vyberali z pestrej ponuky beletrie, detektívok, detskej, cudzojazyčnej literatúry, medicíny, encyklopédií. Všetky tieto knihy sa predávali za symbolickú cenu. Teší nás, že kniha má stále dôležité miesto v našom živote.

    C:Documents and SettingsuserDesktopBESEDY 2017IMAG1631.jpg  C:Documents and SettingsuserDesktopBESEDY 2017IMAG1681.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Pre lepšie prispôsobenie obsahu pre Vás, bezpečnosti, meraniu štatistík návštevnosti a lepšej spätnej väzbe tento web používa cookies. Klikaním a navigovaním po stránke súhlasíte s tým, že zbierame o Vás anonymné informácie cez cookies. Viac informácií o používaní cookies na našej stránke nájdete tu.