Aktuality

 

 

 

Milí čitatelia, priaznivci literatúry!

Dovoľujeme si požiadať Vás o vyplnenie nasledovného dotazníka, ktorý mapuje zvyky a dôvody (ne)používateľov knižníc. Získané informácie budú následne využité pri tvorbe koncepčných strategických materiálov zameraných na zabezpečenie ďalšieho rozvoja knižničného systému Slovenskej republiky.

Link na dotazník:

https://dotaznik.culture.gov.sk/limesurvey/index.php/558828?lang=sk

Ďakujeme!

 

Tématické stretnutia v knižnici

 Tentoraz na tému vyhľadávanie a poznávanie jesenných plodov pomocou encyklopédií. Naši malí čitatelia ukazujú, že im je príroda blízka. 

Aj takúto podobu majú remeselné trhy v Starej Turej. Naše deti sú kreatívne a fantázia im nechýba. Poznávacie znamenie dobrého čitateľa. 

 

 

 

 

NÁVŠTEVA  DETÍ  Z  PORIADIA 15. 7. 2022

 

 

 

 

Klasická rozprávka v našej verzii. Červená čiapočka troška inak ???? (keď sa jej podarí prekabátiť vlka). Radi sme zahrali pre deti z letnej družiny pri ZŠ Stará Turá. Súťaže, kvízy, čítanie, hádanky, kopec zábavy a poučenia. Môžme skonštatovať, že deti sú skutočne šikovné. ????

  

 

 

 

 

                                                                          OZNAM

V DŇOCH   18. 7. – 31. 7.  2022 JE  KNIŽNICA  ZATVORENÁ  ( z dôvodu  čerpania dovolenky). VYPOŽIČANÉ  KNIHY  SA  VÁM AUTOMATICKY  PREDĹŽIA  O  DOBU  2  TÝŽDNE.

                                 

 Z návštevy deviatakov s pani učiteľkou Haverovou. Milá hodina angličtiny. Ďakujeme za krásnu knihu - životopis Agatha Christie.

 

 

 

VYHODNOTENÁ  SÚŤAŽ PRE NAŠICH MALÝCH ČITATEĽOV

Evička Medveďová, Simonka Roháčková, Jakubko Bielčik, Kristínka Mičová, Sárka Medňanská, Marek Gajdošík, Mathias a Laura Malárikoví, Martinka a Lucka Vrábloví, Hanka Sadloňová, Hannah a Natan Činčurákoví, Agátka Švehlová, Eliška Rigová a Karin Valovičová majú v knižnici darčeky. Tešíme sa.

 

 

 

PERLIČKY UKRYTÉ V KNIHÁCH. Perličky, ako slová ukryté v knihách pre našich malých čitateľov. Slová obyčajné i nevšedné. Knihy, ktoré nám pomáhajú v dobrom i zlom. Tie, v ktorých víťazí dobro, šťastie, múdrosť, láska... s nimi je život vždy krajší. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milí čitatelia.

KNIŽNICA  BUDE  VO  ŠTVRTOK  14. 4. 2022 z technických príčin ZATVORENÁ. Ďakujeme za pochopenie.

 

 

 

 TÝŽDEŇ  SLOVENSKÝCH  KNIŽNÍC 28. 2. 2022 – 4. 3. 2022

MILÍ ČITATELIA. OBJAVTE V SEBE VÁŠEŇ Z ČÍTANIA!

Radi Vás privítame denne okrem utorka od 12.00 do 15.00 hod.

Čítame si pre radosť aj na dobrú noc. Knihy sú prístavom, kde môžete objavovať nepoznané, nachádzate pokoj. Tešíme sa na Vás.

 

  

 

 

 

 
 
Nákup kníh z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 
 
  
14. 10. 2021
LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY
Milé deti.
Pozývame Vás do knižnice.
Budeme si čítať zo starých dobrých kníh i predstavíme novinky.
Môžeme si spolu urobiť venček zo šípok či gaštanov. Tešíme sa na Vás.

UTOROK  12. 10. 2021
Október je mesiacom úcty k starším. Návštevou v DOS Stará Turá sme možno urobili radosť okrem kníh i kytičkou a sladkosťou.                                                                                                                  

V piatok 1. 10. 2021 boli u nás piataci zo ZŠ. Rozprávali sme sa o knihách, knižnici, požičiavaní kníh, ale i prelúskali hádanky. V rúškach a pri dodržaní bezp. opatrení nás po dlhej dobe návšteva detí potešila. 

 

16. 9. 2021 v  Dome opatrovateľskej služby Stará Turá

 Keď sa obohacujeme navzájom - pri výmene kníh a časopisov i rozprávaní zážitkov. 

  

... máme už po osemdesiatke a dokážeme vytvoriť ešte takéto krásne veci.

 

LITERÁRNE  A  VÝTVARNÉ  ŠTVRTKY

Významná slovenská spisovateľka Kristína Royová pôsobila na Starej Turej. Venovala sa misijnej činnosti, bola i najprekladanejšou slovenskou spisovateľkou. Okrem pútavej tvorby pre dospelých, písala i pre detských čitateľov. Jednou z jej kníh je i príbeh Ako kvapôčka putovala. Môžme si z nej dnes (16. 9. 2021) prečítať.

 

 

 

ĎAKUJEM krásne všetkým deťom i rodičom, s ktorými sme si dnes na námestí čítali rozprávky, bájky, hádanky.. pre najmenších. I takto sme si spríjemnili prázdninové chvíľky.

 

ČÍTANIE  NA  NÁMESTÍ  PRI  FONTÁNE

Pozývame malých i veľkých po 10.00 hod. na stretnutie s rozprávkami a básničkami.

 

 K  ČITATEĽOM  SA   DOSTANÚ  NOVÉ  KNIHY

 V apríli 2020 zverejnil FPU výzvu na akvizíciu (doplnenie) knižného fondu pre verejné knižnice. V súčasnej zložitej dobe ide o pomoc vydavateľom kníh, lokálnym kníhkupcom i knižniciam. Vypracovali sme projekt na nákup kníh pre knižnicu Kristíny Royovej s názvom „Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla“ a FPU nám ho úspešne schválil. Koncom minulého roka sme dostali podpísanú zmluvu a za získané financie z Fondu na podporu umenia sme zakúpili nové tituly. V súčasnej zložitej dobe sú však knižnice zatiaľ zatvorené. Tešíme sa, keď sa knihy dostanú do rúk tým, ktorým sú určené – našim čitateľom.

 

 ADVENT  V  MESTSKEJ  KNIŽNICI  KRISTÍNY  ROYOVEJ

Je taký domček, kde prekvapenia sa skrývajú. Ešte sa párkrát vyspíme  a príde ten očakávaný čarovný čas Vianoc. Zaujímavé pekné knihy, ale i drobnôstky v adventnom domčeku pre malých i veľkých sa skrývajú v knižnici Kristíny Royovej.

 

K  ČITATEĽOM  SA  ONEDLHO  DOSTANÚ  NOVÉ  KNIHY

Fond na podporu umenia je nezávislá verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Hlavným poslaním fondu je poskytovanie finančných prostriedkov najmä na tvorbu, šírenie a prezentáciu umeleckých diel; podporu medzinárodnej spolupráce; na vzdelávacie programy v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu; na štipendiá pre fyzické osoby, ktoré sa tvorivo, či výskumne podieľajú na rozvoji umenia a kultúry. Fond svojou činnosťou nahrádza podstatnú časť dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Jedným z jej programov je i podpora knižníc. V apríli 2020 zverejnil FPU výzvu na akvizíciu (doplnenie) knižného fondu pre verejné knižnice. V súčasnej zložitej dobe chcel pomôcť vydavateľom kníh, lokálnym kníhkupcom i knižniciam. Vypracovali sme projekt na nákup kníh pre knižnicu Kristíny Royovej „Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla“ a FPU nám ho schválil. V súčasnosti čakáme ešte na podpísanú zmluvu. Tešíme sa, keď za získané financie z Fondu na podporu umenia zakúpime nové tituly a knihy sa nakoniec dostanú do rúk tým, ktorým sú určené – našim čitateľom. 

 

PREZENTÁCIA  KNIHY

v kaviarni DK Javorina 25. septembra o 16.00 hod. Spev a gitara: Beata Kuracinová

  

 

 BURZA KNÍH A ČASOPISOV 2020

 

KRISTÍNA ROYOVÁ

* 18. 8.1860 – † 27. december 1936


Významná slovenská žena, najprekladanejšia slovenská autorka. Jej misijná činnosť bola bohatá - starala sa o deti hauzírerov (podomových obchodníkov, ktorí v minulosti odchádzali za prácou do cudziny). Zaslúžila sa o vznik sirotinca i nemocnice na Starej Turej. Pozrieť i zapožičať v knižnici nesúce jej meno si môžete diela Kristíny Royovej určené pre deti i dospelých: Ako kvapôčka putovala, Bez boha na svete, Bludári, Výber zo spisov. 

 

BZINSKÍ  SPEVÁCI  A  MUZIKANTI

Pani Oľga Pagáčová nám darovala svoju publikáciu. Je venovaná jej celoživotnej láske hudbe a spevu, ale i blízkym rodákom. Ďakujeme veľmi pekne. 

 

ČAROVNÝ  ZÁHRADNÍK

Ďakujeme za novú publikáciu, ktorú darovala knižnici jej autorka p. Kristína Janegová.  V septembri pripravujeme prezenáciu knihy.


 

Otváracie hodiny v knižnici

PONDELOK 12.00 - 18.00 hod.
UTOROK zatvorené pre verejnosť
STREDA 9.00 - 11.00 hod. a od 12.00 do 16.00 hod
ŠTVRTOK 12.00 - 18.00 hod.
PIATOK 12.00 - 18.00 hod.

KNIŽNICA BUDE OD STREDY 6. 5. 2020 OTVORENÁ. V stredu od 9.00 do 11.00 a od 12.00 do 16.00 hod.
Za prísnejších bezpečnostných opatrení - vstup len v rúškach, pri vstupe prosíme použiť dezinfekciu, dodržať 2 m rozostupy. Ďakujeme za pochopenie. Tešíme sa.

 

 95. výročie vzniku knižnice na Starej Turej 

V tomto roku sme si pripomenuli  95. výročie vzniku knižnice na Starej Turej. 24. februára 1925 bola v Starej Turej zriadená obecná knižnica. V prvopočiatkoch so 100 zväzkami bola umiestnená v budove bývalej Angory. 

V súčasnosti knižnica poskytuje svojim návštevníom absenčné i prezenčné služby, kopírovacie služby, medziknižničnú výpožičnú službu, faktografické informácie, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti a dospelých, pripojenie na internet. Z kroniky sa dozvedáme, že v minulosti i súčasnosti ju navštívili mnohé významné osobnosti (básnik Andrej Plávka, herečka Eva Kristínová, klaviristka Klára Havlíková, spisovateľ Vlado Bednár, Ľubomír Feldek, ....)

 

Týždeň slovenských knižníc sa uskutoční v dňoch
2. – 8. marca 2020 pod spoločným mottom:

 KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH

- vrátenie premeškaných výpožičiek bez sankčných poplatkov

- bezplatný zápis nových čitateľov do knižnice

- pripravujeme burzu kníh a časopisov, ktorá sa uskutoční 3. 4. 2020  v rámci podujatia Vítanie jari

 

Na návšteve v zariadení opatrovateľskej služby Stará Turá

      

Knihy na výmenu, časopisy, krásne obrázky vytvorené šikovnými rukami klientiek, milý úsmev, spomienky ... z návštevy v Zariadení opatrovateľskej služby Stará Turá.

 

 

DARY  OD  PREKLADATEĽKY  p. PhDr. OĽGY  KRALOVIČOVEJ

Ďakujeme veľmi pekne prekladateľke p. PhDr. Oľge Kralovičovej, rodáčke nášho mesta, za krásne dary – nové publikácie pre deti  i náučnú literatúru pre dospelých, ktoré  darovala knižnici.

 

KNIŽNICA  BUDE  OTVORENÁ  POČAS  VIANOČNÝCH  SVIATKOV

do 20. 12. 2019 (PIATOK),

     27. 12. 2019  (PIATOK)

od  3.  1. 2020  (PIATOK)   

STREDA 13. 11. 2019

Krajina ROZPRÁVKOVO. Dnes sme mali návštevu prváčikov zo základnej školy. Čítali sme si rozprávky, dávali hádanky, ale i veľa rozprávali o živote zvieratiek, navzájom obohacovali o vedomosti. Nakoniec rytier pasoval deti za rytierov a rytierky v krajine ROZPRÁVKOVO.

 

UTOROK 12. 11. 2019

Je utorok, jesenné dopoludnie a my sa tešíme na návštevu do Domu opatrovateľskej služby. Raz mesačne navštevujeme klientov a prinášame im knihy, časopisy a možno i trošku slniečka do ich životov. Už z diaľky vidíme, ako nás čakajú vo dverách. Ďakujeme.

 

BEZPLATNÉ ČLENSKÉ

V mesiacoch november a december sa môžete stať členmi knižnice zadarmo. Poskytujeme množstvo kvalitnej beletrie, detskej i náučnej literatúry. V príjemnom prostredí študovne si môžete prečítať dennú tlač i časopisy. Prídite si spríjemniť jesenné dni pri dobrej knihe.

 

Knižnica bude v piatok 18. 10. zatvorená. Nájdete nás na Kopaničárskom jarmoku, na ktorý Vás srdečne pozývame. . 

 

ČÍTAJME  SI  SPOLU

Chcete si spríjemniť neskoré letné popoludnie?

Vo štvrtok 12. 9. 2019 od 15.00 do 18.00 hod. v Mestskej knižnici Kristíny Royovej si môžeme čítať z dobrých zaujímavých kníh, ale i kresliť a vytvárať darčeky (kresliť na kamene).  

 

Srdečne Vás pozývame na IMPROVIZOVANÉ  DIVADELNÉ  PREDSTAVENIE  ROZPRÁVKY O Šípovej Ruženke spojené

s BURZOU  DETSKEJ  LITERATÚRY, ktoré bude v  UTOROK 13. 8. 2019 o 10.30 hod na Námestí slobody Stará Turá.

 

Krásny prázdninový deň. Ďakujeme všetkým pani učiteľkám i deťom z MŠ, prázdninujúcim, maminám, ocom, babičkám, ktorí si s nami dnes prišli vypočuť rozprávku O šípovej Ruženke. Veríme, že sa potešili i kresbám, ktoré si vytvorili. 

 

2. 7. 2019

Na dnešnej návšteve v dome opatrovateľskej služby. Doniesli sme knihy a časopisy na spríjemnenie letných chvíľok. Z farebného papiera a cestovín si tety vykúzlili takéto krásne ozdoby.

  

KNIŽNICA BUDE V PIATOK 21. 6. 2019 otvorená od 12.00 do 16.00 hod. V tento deň sa Vám budeme venovať na festivale DIVNÉ VECI, na ktorý Vás srdečne pozývame.

NOC  S  ANDERSENOM  v knižnici

Noc s Andersenom 2019 v knižnici sa vydarila.  Pripravili sme si vtipné literárne hádanky, kvíz, čítanie. Ďakujeme našim hosťom Julke Gavačovej a Andrejke Sadloňovej za zaujímavé rozprávanie, zážitky z ciest. Pani učiteľkám Anke Haverovej a Katke Medňanskej za veľkú trpezlivosť, tvorivé nápady a najmä šikovným deťom, vďaka ktorým sme mali v knižnici výbornú náladu.

 

 

 

 

 

 

Rozprávka nám pomôže
Čítame si zo zaujímavej knihy od Petra Stoličného Dobrý deň, opica Škorica (veselé rozprávky o slušnom správaní) a medzitým vkladáme na výkres zvieratká z vtáčej ríše, ktoré nás tešia svojím spevom. 

 

 

 

 

NA NÁVŠTEVE V DOME OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY

Dnešné milé stretnutie v dome opatrovateľskej služby. Tety nás prekvapili krásnymi papierovými obrázkami, čo si sami vyrobili. Priniesli sme na výmenu knihy a časopisy. Pravidelné mesačné návštevy sú pre nás vzájomným obohatením.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ďakujeme všetkým, ktorí nám doniesli knihy na predaj i kupujúcim za príjemnú atmosféru na tohtoročnej BURZE KNÍH a ČASOPISOV.

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.
 
 

 

 

 

 

 

 

V PIATOK 12. 4. 2019 bude KNIŽNICA ZATVORENÁ.

Nájdete nás však na BURZE KNÍH A ČASOPISOV, prípadne v kaviarni . Burza sa koná v priestoroch Domu kultúry Javorina na 1. poschodí v rámci podujatia Vítanie jari spojené s kultúrnym programom, na ktorý Vás srdečne pozývame.

 

OTVÁRACIE HODINY V KNIŽNICI

Upozorňujeme čitateľov na úpravu otváracích hodín od 1. 4. 2019:

Pondelok  12.00 - 18.00

Utorok        zatvorené pre verejnosť

Streda        9.00  -  11.00      12.00 - 16.00

Štvrtok        12.00 - 18.00

Piatok         12.00 - 18.00

Touto zmenou sa snažíme vyjsť v ústrety našim čitateľom. 

 

 

 

 

 

                                                              JARNÉ PRÁZDNINY V KNIŽNICI

Viete ako príjemne stráviť jarné prázdniny? Možno i v knižnici.Tešíme sa na Vás pri tvorivých dielňach (hravom tvorení - vytváraní originálnych ozdôb k príchodu jari), spoločenských hrách, čítaní z nových kníh.

 

                                   . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

                                                          MOJA NAJOBĽÚBENEJŠIA KNIHA


Milí čitatelia,

veľa času uplynulo od čias, keď Egypťania používali papyrus. Od dávnych dôb až po dnešok kniha nestratila nič zo svojho čara. Možno práve čítate výbornú knihu od autora, ktorý Vás zaujal a po prečítaní siahnete po jeho ďalších tituloch. Najlepšie si oddýchnete pri romantickej knihe, detektívke či obľubujete náučnú literatúru. Doma na poličke máme odloženú knihu, ktorú by sme za nič na svete nedali preč.
Možno sa radi vraciate ku svojej obľúbenej edícii (Motýľ, Stopy), či vyhľadávate nové tituly. Vždy je dobré, keď čítame. Kniha je ten najlepší priateľ „do nepohody“. Ktorá je tá Vaša naj kniha?
Pripravili sme pre Vás malú anketu. Pre všetkých účastníkov máme pripravené pekné darčeky. Akcia potrvá od 4. 2. do 22. 3. 2019. Slávnostné vylosovanie a vyhodnotenie sa uskutoční  22. 3. 2019 o 14.00 hod. v študovni knižnice.

 

 

     Spomienka na Kristu Bendovú spojená s výstavou a rozprávaním o našej významnej spisovateľke 

KRISTA  BENDOVÁ   patrí k našim  významným  slovenským  spisovateľkám. V týchto dňoch si pripomíname jej nedožité narodeniny. Písala hlavne pre deti a mládež, ale i poéziu pre dospelých. Nezabudnuteľné sú jej knihy O Osmijankovi, Opice z našej police, Čačky-hračky a mnohé iné. Pripravili sme pre Vás zaujímavú výstavu o jej živote a tvorbe. Pozývame Vás k nám pozrieť si i zapožičať knihy.   

 
 
 
 
Knižnica bude OTVORENÁ počas vianočných sviatkov
do štvrtka               20. 12. 2018  od 12.00 do 18.00 hod ,
medzi sviatkami   28. 12. 2018 (piatok) od 12.00 do 18.00 hod,
v novom roku    od  4.   1. 2019 (piatok) od 12.00 do 18.00 hod.
 
PRAJEME VÁM VESELÉ VIANOCE, V NOVOM ROKU VEĽA, VEĽA ZDRAVIA, ŠŤASTIA, LÁSKY, SPOKOJNOSTI.

 

  

 

PREDVIANOČNÁ KNIŽNICA vo štvrtok 13. 12. 2018 od 15.00 do 18.00 hod.

Mikuláš, Lucia, Vianoce ... sa často objavujú v publikáciách Kataríny Nádaskej. Pripravili sme pre Vás krásne knihy s vianočnou tématikou - rozprávky o zime, vianočné koledy, ale i rozprávanie o tradíciách Vianoc.Môžeme si vyrobiť malý darček pre najbližších. Vyzdobíme, zažneme si stromček a zaspievame koledy. 

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.
 

 

 

                   Mestská knižnica Kristíny Royovej Stará Turá

Vás srdečne pozýva na stretnutie so spisovateľkou, našou rodáčkou

                                    Martinou Monošovou 

       15. novembra 2018 o 17.00 hod. v kaviarni DK Javorina.

     Tešiť sa môžete na zaujímavé rozprávanie autorky mnohých úspešných románov zo súčastnosti i historického románu Ples u vojvodkyne, ktorý je prvou časťou trilógie.

                      

                     

Fond na podporu umenia

ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ
Mestská knižnica Kristíny Royovej Stará Turá získava na nákup nových kníh financie najmä od mesta. Pravidelne sa zapájame i do projektov na získanie finančných prostriedkov z grantových programov. Začiatkom roka sme boli úspešní pri vypracovaní projektu ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Financie v hodnote 1 300 eur sme získali z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu a 7,7% (100 eur) z celkovej sumy sme povinne spolufinancovali z vlastných zdrojov. Snažíme sa uchovať kultúrne dedičstvo, ale i poskytnúť bohatý kultúrny život súčasnej i budúcej generácii. Malí čitatelia si v oddelení detskej literatúry môžu vybrať zaujímavé leporelá, predškoláci a prváčikovia knihy s veľkými písmenami. Väčšie detiobľubujú príbehy o zvieratkách, povesti, fantasy literatúru, dievčenské romány. Knižný fond doplníme i kvalitnou náučnou literatúrou zo všetkých oblastí dejín, umenia, medicíny, jazykovedy. Nákupom novej beletrie a detektívok iste potešíme dospelých čitateľov.

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.

 

NA  NÁVŠTEVE  V  DOME  OPATROVATEĽSKEJ  SLUŽBY  STARÁ  TURÁ  12. 10. 2018

 
Keď vonku všetko dýcha jeseňou, listy už zlatnú, milé vrásky skrášlia tvár – v tom čase my všetko najlepšie želáme Vám k sviatku.

  

Milé deti. Pozývame Vás do Mestskej knižnice Kristíny Royovej. V rámci podujatia Čítame si s láskou pre radosť sme pre Vás v mesiaci SEPTEMBER pripravili krásne zaujímavé knihy. Skrýva sa v nich veľa poučenia, ale i zábavy. Prečítame si, budeme sa rozprávať a máme pre Vás i malé prekvapenie.

 

Ďakujeme detičkám, maminám, ocom i babičkám, s ktorými sme dnes 14. 8. 2018 strávili milé chvíľky pri repríze rozprávočky O perníkovej chalúpke a miniburze detskej literatúry.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí nás dnes potešili a podporili svojou prítomnosťou. Tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutie s Vami a s rozprávkou. Janko, Marienka a ježibabka (tety z knižnice).

 

    Mestská knižnica Kristíny Royovej srdečne pozýva deti a ich rodičov na improvizáciu rozprávky

                                                      O PERNÍKOVEJ CHALÚPKE

             V UTOROK 10. júla 2018 o 10.00 hod. na Námestí slobody Stará Turá. 

 

Knižnica bude otvorená v mesiaci JÚN - JÚL - AUGUST

Pondelok: 12.00 - 18.00

Utorok: zatvorené pre verejnosť

Streda: 12.00 - 18.00

Štvrtok: zatvorené pre verejnosť

Piatok: 12.00 - 18.00

13. 6. 2018 sme strávili príjemné chvíľky v spoločnosti milých ľudí a dobrej literatúry. Stretli sme sa s autorkou novej knihy Viktóriou Drgoncovou i vydavateľkou Denisou Kancírovou pri  prezentácii novej knihy Mračná Urdisu.

                                                         

Prezentácia knihy VIKTÓRIE DRGONCOVEJ MRAČNÁ URDISU spojená s autorskou besedou.

Srdečne Vás pozývame v STREDU 13. 6. 2018 o 12.00 hodine do priestorov knižnice K. Royovej Stará Turá, kde sa uskutoční oficiálne uvedenie novej knihy mladej autorky - rodáčky z Lubine Viktórie Drgoncovej Mračná Urdisu.

Fotka Mestská knižnica Kristíny Royovej.

 

LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY - 24. mája  od 16.00 do 18.00 hod.

Čítame si s láskou pre radosť (stretnutie s dobrými knihami, ale i tvorba pre najmenších)
Milé deti. Máme tu máj - najkrajší mesiac v roku. Slniečko nás už viac láka von do prírody. Budeme radi, keď nás navštívite a pozriete si nové knihy, čo sme zakúpili. Porozprávame sa, prečítame si a možno i niečo pekné vytvoríme. Tešíme sa na Vás.

 

Knižnica bude v piatok 18. 5. 2018 otvorená v čase od 12.00 hod do 16.45 hod. Po tomto čase sa zúčastníme prezentácie knihy Evy Tomisovej: Nárečie Starej Turej. Srdečne Vás pozývame.

 

NÁREČIE STAREJ TUREJ - krst knihy

Dňa 18. mája 2018 (piatok) o 17.00 hod. sa uskutoční v Stredisku cezhraničnej spolupráce Domu kultúry Javorina stretnutie s autorkou a prezentácia knihy spisovateľky Evy Tomisovej - Nárečie Starej Turej.

 

FOND NA PODPORU UMENIA

V roku 2017 Mestská knižnica Kristíny Royovej získala  dotáciu z Fondu na podporu umenia. Fond na podporu umenia je verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Celkovo FPU podporuje dvanásť rôznych oblastí umenia a kultúry, z ktorých jednu samostatnú oblasť tvoria knižnice. Vypracovali sme projekt s názvom Doplnenie kvalitného knižničného fondu. Získali sme finančné prostriedky  z Fondu na podporu umenia. Zakúpili sme beletriu i náučnú literatúru pre deti i dospelých z oblasti umenia, dejín, zdravotníctva, ochrany prírody. Vďaka Fondu na podporu umenia pribudlo do knižného fondu 192 nových publikácií, ktoré sú umiestnené v oddelení pre dospelých, detskom oddelení  i oddelení náučnej literatúry. Sú určené deťom, študentom i dospelým. Veríme, že Vás uvedené publikácie potešia.  

 

 Dobrý deň,

dovoľte mi poďakovať za akciu, ktorú ste pre nás, naše deti pripravili. Krásne motívy, príbeh, kreatívne aktivity aj pohostenie.

Veľká vďaka, deti prišli unavené, no plné zážitkov, napriek tomu našli dosť energie na poobedňajšie školské skupinové aktivity v krajine rozprávok.

Cením si Vašu prácu a do budúcna prajem veľa nových nápadov ako oživiť príbehy z kníh v poličkách 

Zostávam s pozdravom a s vysloveným prianím dobrej spolupráce i v budúcom období

Mgr. Erika Vrzalová

ZŠ s MŠ S. Štúra

916 12 Lubina č.1

 

 

KNIŽNICA  BUDE  DNES 12. 4. 2018 OTVORENÁ  OD 14.00 do 18.00 hod.

 

NOC S ANDERSENOM   28. 3. – 29. 3. 2018

Krásne zážitky máme po noci s Andersenom, ktorý sa konal v knižnici K. Royovej i hoteli LIPA Stará Turá. Na úvod sme si čítali z knihy Andersenka , deti hádali čo boli a na čo slúžili staré predmety. V knihomoľni sa ukrývali poprehadzované názvy diel, pripravili sme si i všeobecný prehľad svetových osobností. Aby sme sa nenudili, vedomosti striedala zábava hľadaním pokladu. Nasledoval kvíz o Starej Turej i stvárnenie vecí pantomímou. Deti sa nám odvďačili milými divadelnými scénkami i ich obľúbenou literatúrou. Ďakujeme  pani učiteľkám Haverovej a Medňanskej i deťom zo ZŠ za krásne strávené chvíľky.

V piatok 23. 3. 2018 bude Mestská knižnica Kristíny Royovej zatvorená. Nájdete nás na BURZE KNÍH A ČASOPSOV (na 1. poschodí Domu kultúry Javorina Stará Turá), ktorú tradične poriadame počas akcie Vítania jari. Srdečne Vás pozývame.

 

MAREC MESIAC KNIHY

V tomto mesiaci viac ako po iné v roku k nám chodia malí čitatelia z materských a základných škôl. Tešia nás ich návštevy, záujem o knihy, pozorné počúvanie. Radosť máme z nových básní a piesní, ktorými nás prekvapia.

FELDEKIÁDA  28. 2. 2018

Dnes sme mali milú návštevu detí z 3. E triedy ZŠ pani učiteľky Mgr. Zuzany Stupavskej. Po prečítaní kníh od Ľubomíra Feldeka, ktoré mali doma i zapožiané z knižnice, si deti vytvorili vlastné dielka. Na výkrese podľa prečítaného textu zobrazili vlastný návrh obálky, obsah i ilustrácie. Úžasný pohľad detí na knihy. Ďakujeme.

 

 

PREZENTÁCIA  KNÍH  S  TEMATIKOU  KRÁSY   A  OCHRANY  PRÍRODY  SPOJENÁ  S  ROZPRÁVANÍM

Dnes sme mali vzácnu návštevu z Lesoturu a základnej školy. Predstavili sme si knihy, ktoré sme zakúpil i vďaka Fondu na podporu umenia. P. Ing. Jozef Kršák zaujímavou hravou formou nadviazal na učivo. Rozprával o histórii lesníctva, práci lesníkov, starostlivosti o les, výrube stromov, výsadbe, liečivej sile lesa. Dozvedeli sme sa veľa, veľa zaujímavého - napr. i to, že najstarší strom na Slovensku je dub rastúci na východ. Slovensku a má 850 rokov. 

 

Literárne a výtvarné štvrtky   -  8. 2. 2018 od 15.00 do 18.00 hod.

ČÍTAME SI S LÁSKOU PRE RADOSŤ
Milé deti, vo ŠTVRTOK 8. 2. 2018 od 15.00 do 18.00 hod si predstavíme
nové knihy. Niečo pekné Vám prečítame a aj si vyrobíme malý darček.
Tešíme sa na Vás.

 

Dnes 1. 2. 2018 sme navštívili naše tety čitateľky v Dome opatrovateľskej služby Stará Turá. Priniesli sme nové knihy i časopisy. Bolo nám spolu príjemne ako so starými známymi.  

 

31. 1. 1018 nás navštívili študenti zo Srbska (Slováci), ktorí v našom meste študujú.

 

 FOND NA PODPORU UMENIA

V roku 2017 Mestská knižnica Kristíny Royovej získala  dotáciu z Fondu na podporu umenia. Fond na podporu umenia je verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Celkovo FPU podporuje dvanásť rôznych oblastí umenia a kultúry, z ktorých jednu samostatnú oblasť tvoria knižnice. Vypracovali sme projekt s názvom Doplnenie kvalitného knižničného fondu. Získali sme finančné prostriedky  z Fondu na podporu umenia. Zakúpili sme beletriu i náučnú literatúru pre deti i dospelých z oblasti umenia, dejín, zdravotníctva, ochrany prírody . Vďaka Fondu na podporu umenia pribudlo do knižného fondu 192 nových publikácií, ktoré sú umiestnené v oddelení pre dospelých, detskom oddelení  i oddelení náučnej literatúry. Sú určené deťom, študentom i dospelým. Veríme, že Vás uvedené publikácie potešia. 

 

                                   LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY     7. 12. 2017

Pani Zima k nám prišla v plnej sile a kráse. Už nás to viac ťahá k dobrým knihám. Pozývame malých čitateľov a ich rodičov do knižnice K. Royovej. Budeme si čítať, rozprávať sa o Vianociach a medzitým si môžeme vytvárať originálne vianočné ozdôbky. Tešíme sa na Vás vo ŠTVRTOK 7. 12. 2017 od 14.00 do 18.00 hod.

 

                 MIKULÁŠSKA  NÁVŠTEVA  V  DOME  OPATROVATEĽSKEJ  SLUŽBY    

Včera (5. 12. 2017)  sme boli na mikulášskej návšteve v dome opatrovateľskej služby. Tetám a ujom sme priniesli knihy od ich obľúbených autoriek Vasilkovej, Cooka, ale i básne. Pospomínali sme si trošičku a vypočuli krásne piesne. Ďakujeme.

 

                                              ZIMNÝ  SLNOVRAT, VIANOCE  -  výstava kníh

O Advente, Vianociach  i najobľúbenejších vianočných  piesňach je výstavka, ktorú sme pre Vás pripravili v Mestskej knižnici K. Royovej.  Ako to bolo pred Vianocami kedysi, magickej sile najkrajších sviatkov,  ale i tradičných koláčikoch si môžete  prísť prečítať a požičať. Čaká na  Vás Vianočná koleda  od Charlesa Dickensa, knihy plné  pútavého  rozprávania od Kataríny Nádaskej o ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch a mnohé  ďalšie.

 

 

 

NA NÁVŠTEVE V MATERSKEJ ŠKOLE

Pekné chvíľky sme strávili včera (21. 11. 2017) v spoločnosti najmenších detí v MŠ na Starej Turej. Zahrali sme známu rozprávku o Červenej čiapočke. Deťom sme predstavili staršie i novšie knihy s tematikou zimy a starostlivosti o zdravie. Nachystali sme si hádanky, na všetky vedeli krásne odpovedať. Padali prvé snehové vločky a my sme si rozprávali o zimných zvykoch v minulosti a dnes. Od detí a ich pani učiteliek sme sa dozvedeli nové básničky, ktoré zasa my ešte nepoznáme. Ďakujeme za milú spoločnosť, bolo nám spolu dobre.

ČLENSKÉ ZDARMA

Milí čitatelia. Počas jesenných prázdnin a až do konca kalendárneho roka máme ZDARMA ČLENSKÉ. Okrem nových kvalitných kníh máme v ponuke i denníky SME, Nový čas, týždenníky Plus 7 dní, Slovenka,  Život, mesačníky MIAU, Evita, Záhradkár, Historická revue, Krásy Slovenska, Psychológia, Nový čas bývanie... Príďte si spríjemniť voľné chvíľky v príjemnom prostredí knižnice či požičať domov niektoré z kníh a časopisov. 

 

Na návšteve v Dome opatrovateľskej služby v utorok  3. 10. 2017.  Tradične sme vymenili časopisy a knihy od ich obľúbených autorov. Tešili sme sa i na to, že dáme tetám a ujom malý darček  k ich sviatku. Ochutnali sme i výborné zázvorníky, ktoré upiekli. 

LITERÁRNE A VÝTVARNÉ ŠTVRTKY

Je tu jeseň so všetkými svojimi krásami. Slniečko je už vzácnejšie. Kratšie dni, sychravé počasie nás láka spríjemniť si chvíľky pri dobrej knihe.Pozývame Vás do knižnice vo ŠTVRTOK 5. 10. 2017 od 16.00 hod. do 18.00 hod. Môžme si čítať dobré knihy a tvoriť z gaštankov. Tešíme sa na Vás.

 

FOND  NA  PODPORU  UMENIA

Po úspešnom vypracovaní a schválení projektu Doplnenie kvalitného knižničného fondu, sa nám podarilo získať finančné prostriedky na nákup kníh z Fondu na podporu umenia. Pri nákupe novej beletrie a náučnej literatúry pre deti i dospelých prihliadame na ponuky vydavateľstiev, ale vychádzame najmä z konkrétnych požiadaviek našich čitateľov. S radosťou sme prijali finančnú pomoc z Fondu na podporu umenia, prostredníctvom ktorej poskytneme návštevníkom nové zaujímavé knihy, o ktoré majú záujem.   

                               

OZNAM

Od septembra máme otvorené už každý štvrtok od 12.00 do 18.00 hod.

 

V utorok 15. 8. 2017 o 10.15 hod. sme na Námestí slobody Stará Turá odohrali improvizované divadelné predstavenie bájky pre malých i veľkých  O MYŚI POĹNEJ A MYŚI DOMÁCEJ. Pozvané boli i deti z materskej školy. Veľmi nás teší ich záujem i ostatných detí a rodičov, ktorí

ZOSTAŇ INFORMOVANÝ O NAŠICH NOVINKÁCH

Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ti zasielať novinky priamo na e-mail.